Sök Meny
Kontakta oss på Folkuniversitetet Umeå

Kontakta oss

Folkuniversitetet Umeå hittar du på Nygatan 43, centralt i Umeå. Den fina tegelröda byggnaden från 1950-talet är kulturminnesmärkt och du hittar huvudentrén via innergården. Här sjuder det av kultur och kunskap från morgon till kväll.

Kundservice och reception


Telefon:
090-71 14 00
Mejl: 
umea@folkuniversitetet.se
Besöksadress: Folkuniversitetet Umeå, Nygatan 43, 903 30 Umeå

Semesterstängt i reception och växel. Öppnar igen 13/8 

Öppettider kundservice och reception
Måndag-torsdag Kl. 8.30-16.30
Fredag Kl. 8.30-16.00
Lunchstängt Kl. 12.00-13.00

Avvikelser kan förekomma på helgdagar (röda dagar) och under sommaren, mejla eller ring oss för mer information om våra öppettider.

______________________________

Folkuniversitetet Norr

Christina Ekman

Stiftelserektor (Norrbotten, Västerbotten, Jämtland/Härjedalen, Västernorrland)

Telefon: 090- 71 14 20
E-post: christina.ekman@folkuniversitetet.se

 _________________

Folkbildning 

Ottiliana Rolandsson

Verksamhetsledare 

Telefon: 090- 71 14 29, Mob: 073-7076540
E-post: ottiliana.rolandsson@folkuniversitetet.se

Peter Wester

Utbildningsledare (Musikforum, replokaler, starta studiecirkel, musikevenemang)

Telefon: 090- 71 14 19
E-post: peter.wester@folkuniversitetet.se

Musikforum

Helena Örnberg

Utbildningsledare (konst- och konsthantverk, Umeå senioruniversitetet)

Telefon: 090- 71 14 14
E-post: helena.ornberg@folkuniversitetet.se

Ingela Bäckman

Utbildningsadministratör (Swedish Courses, övriga språk)

Telefon: 090- 71 14 64
E-post: ingela.backman@folkuniversitetet.se

Staffan Ålander

Utbildningsledare (Folkuniversitetet Campus, starta studiecirkel, föreläsningar)

Telefon: 090- 71 14 62
E-post:staffan.alander@folkuniversitetet.se

Folkuniversitetet Campus


Balettakademien

Maria Jonsson

Verksamhetsledare

E-post: maria.jonsson@folkuniversitetet.se

Malin Styrke

Utbildningsledare (dans, starta studiecirkel, kulturevenemang)

Telefon: 090- 71 14 49
E-post: malin.styrke@folkuniversitetet.se

Anna Östman-Styrke

Konstnärlig ledare (dans, kulturevenemang)

Telefon: 090- 71 14 13
E-post: anna.ostman-styrke@folkuniversitetet.se

Lisa Brännström

Pedagogisk ledare, danslärare

E-post: lisa.brannstrom@folkuniversitetet.se

Balettakademien Umeå

Folkuniversitetets yrkeshögskola

Katarina Martinsdotter-Frohm

Utbildningsledare

Telefon: 090- 71 14 15
E-post: katarina.martinsdotter-frohm@folkuniversitetet.se

Mathilda Idhult

Utbildningsledare

Telefon: 090- 71 14 57
E-post: mathilda.idhult@folkuniversitetet.se

Susanna Bergström

Utbildningskoordinator

Telefon: 090- 71 14 57
E-post: susanna.bergstrom@folkuniversitetet.se

Per Liewendahl

IKT-pedagog

E-post: per.liewendahl@folkuniversitetet.se


Arbetsmarknadsutbildningar

Cecilia Gabrielsson

Verksamhetschef, ansvarig projektledare Korta vägen

Telefon: 090- 71 14 40
E-post: cecilia.gabrielsson@folkuniversitetet.se

Arbetsmarknadsutbildning - Korta vägen

Christer Löfvén

Ansvarig utbildningsledare för Korta vägen i Umeå och Skellefteå

Telefon: 090- 71 14 12
E-post: christer.lofven@folkuniversitetet.se

Karin Ahlman-Toyama

Utbildningsledare (Yrkescoachning och samhällsorientering)

Telefon: 090- 71 14 65
E-post: karin.ahlman-toyama@folkuniversitetet.se 

Maria Jonsson

Utbildningsledare (Korta vägen i Skellefteå)

E-post: maria.b.jonsson@folkuniversitetet.se

Hibo Abdi

Praktiksamordnare för Korta vägen (Diplomkurser)

E-post: hibo.abdi@folkuniversitetet.se

 

UIG - Umeå Internationella Gymnasium

Michael Stenlund

Rektor

Telefon: 090- 71 14 43
E-post: michael.stenlund@folkuniversitetet.se

Malin Nygren

Studieyrkesvägledare

Telefon: 090- 71 14 33
E-post: malin.nygren@folkuniversitetet.se

Tipsa dina vänner, skriv ut eller maila

Rabatt på böcker