Folkuniversitetet i Göteborg arbetar med anpassad pedagogik för att personer med kognitiv funktionsnedsättning skall kunna ta del av kompetenshöjande kurser och utbildningar, återhämta gamla kunskaper och höja sin kompetens på samma sätt som alla andra.
Folkuniversitetet samarbetar gärna och ofta med andra verksamheter och organisationer. Samverkan med kommunala och regionala verksamheter i Göteborg med omnejd är stor.
RGRM - Ronnie Gardiner Rhythm and Music Method.
Projekt Språnget som syftar till att höja den digitala kompetensen hos äldre och hos personer med psykisk funktionsnedsättning startade hösten 2011.
Hjärnan måste utmanas, stimuleras och ha roligt, oavsett om man själv söker upp en träffpunkt eller om man bor på ett äldreboende. I en studiecirkel spelar ålder och hälsa ingen roll, alla kan vara med.